• Aktualności

      • II Interdyscyplinarny Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm

      • 28 maja 2019r. odbył się w naszej szkole "II Interdyscyplinarny Festiwal Podróżniczy w Kennedym". Uczestniczyli w nim uczniowie klas III gimnazjum oraz przedstawiciele zaproszonych szkół.

       Przygotowano dla nich szereg atrakcyjnych warsztatów m.in.: warsztaty kaligrafii, prelekcje o Japonii i Chorwacji, warsztaty podróżniczo-historyczne, zajęcia w biurze wizowym oraz w kantorze wymiany walut, warsztaty z biogeografii.Nietypowy dzień odbył się dzięki twórczemu zaangażowaniu nauczycieli ZSO Nr 5 w Bytomiu  oraz  uczniów klasy III b gimnazjum, a także merytorycznemu wsparciu mgr Tomasza Bazana z Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

       Justyna Przepadło

      • To już 10 lat współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

      • 28 maja 2018r. to dzień szczególny dla naszej szkoły. W ramach trwającej nieprzerwanie od 10 lat współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o Morzu Bałtyckim dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów.  W konkursie uczestniczyło 25 szkół z całego województwa śląskiego. Ostateczny werdykt zapadł 600 km od Bytomia, czyli w Stacji Morskiej w Helu.

       I miejsce zdobyła Anna Pilecka, miejsce II - Emilia Jamrocha, III - Hanna Cichocka, a wyróżnienia otrzymały Emilia Dobrzańska oraz Kaja Mazurkiewicz.

       Finałowi konkursu, jak zawsze- towarzyszyła Naukowa Konferencja Bałtycka. Dzięki rozwiązaniom technologiczno-internetowym zebrani uczestniczyli w wykładzie mgr Wojciecha Górskiego ze Stacji Morskiej  im. Prof. Krzysztofa Skóry. Nasz internetowy gość opowiedział o działalności stacji, efektach prac Błękitnej Szkoły, zagrożeniach jakie sprawia Bałtykowi nasilająca się antropopresja, dalszych kierunkach ochrony ssaków bałtyckich, a ponadto uzasadnił werdykt jurorów konkursu bałtyckiego.

       Kolejny wykład, autorstwa mgr Anny Meiser z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie,  to humanistyczne reminiscencje dotyczące morza: "Morze w literaturze nie tylko romantycznej". Rozważania te doskonale wpisały się w podtytuł konferencji "Morze Bałtyckie- z naszej perspektywy".

       Powyższe naukowe działania były objęte honorowymi patronatami Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tych wydarzeń prelegentom oraz naszym Przyjaciołom z Błękitnej Szkoły - mngr Justynie Kąpie, mgr Monice Sellin, mgr Wojciechowi Górskiemu oraz mgr Mikołajowi Kossowi.

      • Mistrzostwa Bytomia w Biegach na Orientację

      • W dniu 21.maja 2019 r. uczniowie nasi w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej brali udział w Drużynowych Mistrzostwach Bytomia w Biegu na Orientację. Nasza drużyna dziewcząt w składzie: Julia Suchanowska, Vanessa Czenczek, Natalia Erd, Magda Nowak, zajęły pierwsze miejsce zdobywając złote medale i tytuł Mistrzyń Bytomia.

       Dodatkowo indywidualnie, pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła Julia Suchanowska, trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła Vanessa Czenczek. Drużyna dziewcząt jako Mistrzynie Bytomia wzięły udział w Mistrzostwach Województwa Śląskiego które odbyły się w lasach mikołowskich.

       Drużyna chłopaków w składzie: Mateusz Gniadzik, Miłosz Glanc, Dominik Pawełczak - zajęli drugie miejsce zdobywając srebrne medale i tytuł Wicemistrzów Bytomia.

       Wszystkim zawodnikom i ich rodzicom   GRATULUJEMY!
       Mirosław Gawęcki

      • II Interdyscyplinarny Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm

      • Serdecznie zapraszamy do wspólnego "podróżowania" w Kennedy'm uczniów klas III gimnazjów oraz klas VIII szkół podstawowych. W programie liczne warsztaty i dużo dobrej zabawy i edukacji. Zapraszamy!

      • Gryfno Godka w Piekarach Śląskich

      • Piekary Śląskie 8.05.2019 r. Dziś był dzień wyjątkowy i bardzo ważny dla naszej klasy. Po raz pierwszy w krótkiej, wspólnej historii wzięliśmy udział w ważnym dla naszego regionu konkursie Gryfnej Godki w Piekarach Śląskich. Naszą klasę i zarazem szkołę reprezentowała  silna grupa w składzie: Kamila, Nadia O., Nadia C., Zuzia, Kacper, Stasiu i Adaś. Zaprezentowali się oni w wierszach Jana Brzechwy w przekładzie na język śląski autorstwa pana Marka Szkołtyska. Mimo ogromnej tremy i przejęciu nasi koledzy świetnie sobie poradzili. Mocno wszyscy trzymaliśmy za nich kciuki. I niezależnie od werdyktu jury – dla nas cała siódemka jest wygrana. W przygotowaniach do tej imprezy naszym kolegom pomagali: mgr Mirosława Bryk oraz Kochani Rodzice. Ogromnie im gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni!

       Hasło przewodnie brzmi: Drugo  „A” gware  slónskom zna/o- heja hej- trzymcie się ludkowie roztomili….

      • Matematyczne sukcesy naszych gimnazjalistów

      • Uczniowie Kennedy'ego brali udział w kilku konkursach matematycznych. W niektórych rywalizowali z uczniami z sąsiednich miast - było to Miejski Konkurs Matematyczny "Strzał w X LO". Tutaj  Miłosz Glanc  z klasy 3A zdobył 12 miejsce.

       Dwa kolejne konkursy, to Międzynarodowy Kangur Matematyczny oraz Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Matematyki Olimpus - sesja wiosenna. A oto wyniki.

       Mateusz Gniadzik z klasy 3A zdobył:

       • wyróżnienie (2 miejsce w powiecie) w Kangurze Matematycznym
       • tytuł laureata (11 miejsce w Polsce) w Olimpusie

       Uczniowie byli przygotowywani przez nauczyciela matematyki - Jolantę Bednorz

      • Witaj Maj, Trzeci Maj!

      •  

       Witaj majowa jutrzenko,

       Świeć naszej polskiej krainie,

       Uczcimy ciebie piosenką,

       Która w całej Polsce słynie.

       Ref.

       Witaj maj, trzeci maj,

       U Polaków błogi raj (bis).

       W takim klimacie na zaproszenie Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza delegacja Kennedy'ego świętowała 228. rocnicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 98. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

       Wierzący uczestnicy uroczystości modlili się w intencji Ojczyzny i Ziemi Śląskiej w kościele p.w. Świętej Trójcy podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ks. proboszcza Dariusza Grzeszczaka.. Uczestniczyli w niej włodarze miasta, posłowie na Sejm RP, bytomscy radni oraz przedstawiciele instytucji i urzędów służących społeczeństwu Bytomia. W homilii kaznodzieja ukazał chrześcijańskie dziecictwo Europy i Polski na tle wybranych życiorysów świętych kościoła katolickiego.

       Po eucharystii, przy pomniku Wolności, odbyła się oficjalna część obchodów upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3. Maja oraz III Powstanie Śląskie.

       W tym miejscu, niejako w kuluarach obchodów, udało się wrócić do tradycyjnych już rozmów z prof. Adamem Kubaczem o meandrach historii Śląska w czasch kształtowania się polskiej państwowości. Te rozmowy stały się już coroczną tradycją. O Korfantym, znaczeniu polskiej inteligencji, o czynnikach wpływających na wytyczanie granic odrodzonej II Rzeczpospolitej, polskim kapitale industrialnym... Fascynyjące, jak rzekomo marginalne zjawiska i niepozorne wydarzenia ukształtowały odrodzoną państwowość Polski z 1918 roku w jej granicach z tamtego okresu.

       Autor: Joachim Bednorz

        

      • Wojewódzki Konkurs Plastyczny o Morzu Bałtyckim dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum

      • Serdecznie zapraszamy do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym o Morzu Bałtyckim. Organizatorem konkursu jest ZSO Nr 5 w Bytomiu oraz Bytomskie Koło Terenowe Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

       Patronami konkursu są: Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowicki Oddział polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

       Finał konkursu, któremu towarzyszyć będzie doroczna Konferencja Naukowa "Morze Bałtyckie - z naszej perspektywy" odbędzie się 28 maja 2019r. w siedzibie organizatora.

      • Świadomi wartości, pewni celów, otwarci na przyszłość

      • Abiturienci  Kennedy'ego otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

      • W Szkole Podstawowej nr 26 odbędą się Mistrzostwa Miechowickich Przedszkoli


      • Zgoda na utworzenie klasy siódmej w Szkole Podstawowej Nr 26

      • Organ prowadzący szkołę wyraził zgodę na utworzenie oddziału klasy siódmej w roku szkolnym 2019/2020. Na tej podstawie wciąż przyjmujemy wnioski rodziców uczniów obecnych klas szóstych o przyjęcie ich dzieci do klasy siódmej. Sprawę można załatwić w sekretariacie szkły od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:30.

       Do pobrania formularz dla dzieci zamieszkałych w rejonie szkoły.

       Do pobrania formularz dla dzieci zamieszkałych poza rejonem szkoły.

      • Wierszem zapisane w Bytomiu

      • W dniu 5 kwietnia 2019 r. w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej miał miejsce wernisaż nauczycielki naszej szkoły pani mgr Anny Meiser  "Wierszem zapisane w Bytomiu".  Wyszukane przez panią Annę Meiser wiersze poetów ukazują ich życie w Bytomiu w latach powojennych. W trakcie wernisażu mogliśmy usłyszeć wybrane wiersze, które odczytały uczennice naszego gimnazjum Julia Karpińska i Julia Suchanowska z klasy IIIa oraz przepiękny występ naszego ucznia Jana Bolka z klasy IIIa, który zagrał na fagocie między innymi piosenkę "Przyjedź choć raz do Bytomia". Wystawę można będzie oglądać do 26 kwietnia. Gorąco polecamy. Pani Annie Meiser dziękujemy, gratulujemy pomysłu i życzymy dalszych sukcesów w poszukiwaniach literaturoznawczych. 

       Autor: Marta Guja

      • Edukacja przyrodnicza, historyczna i geograficzna nad Bałtykiem? Tylko w Kennedy’m!

      • Tak- kolejny raz uczniowie Kennedy’ego udali się na podbój Pobrzeża Gdańskiego.Miejsce stacjonowania-  Dom Gościnny Sióstr Brygidek- Centrum Ekumeniczne w Gdańsku - Oliwie. Miejsce edukacji – Uniwersytet Gdański w ramach  „Marine Mammals – Ssaki morskie w promocji nauki i kariery naukowej wśród młodzieży”, brzeg morski, zabytkowe obiekty na terenie Sopotu i Gdańska. Czas akcji: 28-30 marca 2019 roku. Uczestnicy naukowego wydarzenia: Nikola Kapuścińska, Kevin, Peregrym, Natalia Stępień, Julia Gabryel, Paulina Ściurka, Oliwia Pistor, Kamil Omyła, Nadia Ulanowska, Bartosz Wujcik, opiekunowie: mgr Piotr Pietrzak i mgr Justyna Przepadło.

       Skąd pomysł i dlaczego Kennedy? – w związku ze współpracą ze Stacją Morską im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (SMIOUG) oraz dzięki kontaktom z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego  (FRUG. Koszt udziału:  0 zł, ponieważ projekt otrzymał 100% finansowania ze środków programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej  HORYZONT 2020

       Uczniowie ZSO Nr 5 w Bytomiu wzięli udział w sympozjum naukowym, podczas którego wysłuchali wykładów, prelekcji („Ssaki morskie i Bałtyk jako środowisko ich życia”, „Bałtyckie morświny – słyszalne lecz niewidoczne”, „Co robią foki? Video obserwacje w ujściu przekopu Wisły”, „Jak porozumiewają się foki?”, „ Co grozi ssakom morskim”, „ Błękitny patrol WWF”, „Plastikowy problem w oceanach”, „ Badania zdrowotne fok w Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego”), a także wzięli udział w licznych warsztatach. Zajęcia przygotowane specjalnie dla nich obejmowały szeroki zakres dyscyplin naukowych począwszy od fizyki i matematyki, przez geografię, biologię, ochronę środowiska, a skończywszy na języku angielskim.

       Ponadto w ramach edukacji regionalnej zwiedzili Sopot, poznając miasto jako kurort oraz ośrodek uzdrowiskowy, a także Gdańsk (Pomnik Trzech, ECS, ołtarz bursztynowy w Kościele św. Brygidy,  Kościół NMP w Gdański, ul. Mariacka i Długie Pobrzeże, Długi Targ oraz ul. Długa). Serdecznie dziękujemy naszym Przyjaciołom ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego za zaproszenie Kennedy’ego do udziału w projekcie. 

       Autor: Justyna Przepadło

      • Kolejny sukces naszych gimnazjalistów...

      • W dniu 27 marca 2019r. odbyła się kolejna rywalizacja w Tenisie Stołowym naszych uzdolnionych uczennic.Szkołę naszą reprezentowała drużyna w składzie:.

       1. Suchanowska Julia kl. 3a

       2. Polaszek Emilia kl 3a

       3. Karpińska Julia kl. 3a

       Uczennice te w grudniu tocząc zacięty bój z wieloma bytomskimi szkołami zdobyły tytuł MIstrzyń Bytomia.Kolejnym etapem Były rozgrywki rejonowe w których uczennice nasze pokonały mistrzynie Piekar śląskich.Awansowały tym samym do półfinałów wojewódzkich w których zdobyły zaszczytne trzecie miejsce. Gratulujemy!

       Autor: Mirosław Gawęcki

      • Dzień otwarty SP 26

      • 11 marca w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte dla kandydatów do szkoły podstawowej. Był to dzień szczególny. Swoim przybyciem zaszczyciło nas wielu Rodziców wraz ze swoimi dziećmi. Czekało na Nich wiele atrakcji. Przede wszystkim zwiedzanie szkoły . Goście mogli zobaczyć sale lekcyjne, ocenić ich wyposażenie i  wystrój. W  salach gimnastycznych i na nowym boisku szkolnym dzieci mogły wziąć udział w zabawach i zawodach zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Nasi przyszli uczniowie świetnie bawili się również w pracowniach komputerowych, językowych, geograficznych , fizycznych itd. Były zabawy kulinarne, doświadczenia chemiczne i fizyczne. Nie zabrakło pokazów judo, malowania buziek i baloników. Na deskach naszego teatru zaprezentowano przedstawienie w wykonaniu uczniów SP. 26. Pracownicy szkoły służyli radą i informacją, a na wszystkich czekała ciepła kawa ,  herbata i oczywiście słodkie co nie co .

       Autor tekstu: dyrektor Alfred Kijowski

      • Hurra! Mamy zwycięstwo w Ćwierćfinale!

      • 25 marca br. reprezentanci naszej szkoły  brali udział w  Mistrzostwach Rejonu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Chłopców. Zawody odbywały się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Chłopcy do zbliżających się zawodów sumiennie  trenowali pod okiem wuefisty Pana  Piotra Pietrzaka. Skład naszej drużyny stanowili uczniowie  klas trzecich gimnazjum: Mateusz Gniadzik 3a, Sebastian Lasota 3a, Damian Daniel 3c, Dariusz  Księżyk 3c, Eryk Musiał 3c, Piotr Nogaś 3c, Miłosz Pawlak 3c, Michał Adamus 3d, zaś kapitanem został  Aleksander Wołoszyn z klasy 3c.

       Wraz z pierwszym gwizdkiem arbitra rozpoczęła się walka Kennedy'ego o wygraną. Początek pierwszego seta nie zapowiadał się zbyt ciekawie dla naszej drużyny, natomiast  drugi zaczął się o wiele lepiej. Wygraliśmy z dużą przewagą punktów i dzięki dopingowi kibiców, wśród których byli Paweł Sommer 3d, Wiktoria Wlazło 3c, Wiktoria Mizera 3c, Vanessa Czenczek 3c, Julia Madziejczyk 3c. Mamy zwycięstwo! Jesteśmy Mistrzami Ćwierćfinału! Emocje sięgały zenitu, a duma z wygranych igrzysk jest nie do opisania. Mistrzom gratulujemy!

       O oprawę fotograficzną zadbała  Vanessa Czenczek z klasy 3c, a autorką artykułu jest Julia Madziejczyk 3c.

      • VIII LO na Targach Edukacyjnych...

      • Jak co roku, na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach, odbyły się targi Edukacyjne skierowane do ostatniego rocznika gimnazjalistów oraz pierwszego rocznika ósmoklasistów. Ze swoją ofertą jak zwykle zaprezentowało się również VIII Liceum Ogólnokształcące.

       Nasi licealiści pod kierunkiem pani Krystyny Marusiak oraz pani Sylwii Leszczyńskiej promowali VIII Liceum Ogólnokształcące wśród bytomskiej młodzieży, która bardzo licznie przybyła na targi.

       Nasze stoisko odwiedził  również pan Prezydent miasta Bytomia.

      • Udany Dzień Kobiet klasy 3c

      • Siódmego marca br. nasza klasa 3c „pod dowództwem” wychowawczyni Pani Anny Mrozek i niezastąpionej Pani Justyny Janickiej wybrała się do bytomskiego Cinema City na seans filmowy „Green Book”. Początek filmu, nagrodzonego wieloma nagrodami, nie zapowiadał się zbyt ciekawie,  jednak dalsze losy bohaterów bardzo nas zaciekawiły, przyciągnęły naszą uwagę. Po wyjściu z sali kinowej wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto było obejrzeć ten film.

       Po zakończonym seansie nasi chłopcy zaprosili nasze Panie oraz  dziewczyny do McDonald’s, aby świętować klasowy Dzień Kobiet. Dzień należał do udanych😊

       Autor: Julka Madziejczyk klasa 3c

      • Szkolny Dzień Języka Ojczystego

      • 6 marca 2019 roku w naszej szkole miało swój finał wielkie szkolne święto języka polskiego. To jest nasz język ojczysty, o który dbamy na co dzień, a któremu teraz poświęciliśmy mnóstwo uwagi. Wszystkie klasy wzięły chętnie udział w aż trzech językowych konkursach: „Drzwi ortograficzne” (tu chodziło o przypomnienie sobie zasad ortografii i przystrojenie drzwi swojej i nie tylko swojej sali lekcyjnej napisami, ilustracjami, plakatami, na których znalazły się trudne ortograficznie słowa używane w języku polskim),  „Mistrz wymowy” (konkurs dla odważnych reprezentantów klas, którzy na szkolnej scenie odczytywali łamańce językowe takie jak: Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca). Trzeci konkurs to „Szkolny Turniej Ortograficzny”, do którego przygotowywali się uczniowie na lekcjach ze swoimi nauczycielami polonistami.Jury, które miało nie lada zadanie, po burzliwych obradach zdecydowało, że wszyscy uczestnicy konkursu „Mistrz wymowy” są mistrzami z prawdziwego zdarzenia.

       Arcymistrzami zostali:

       • Oliwia Ruchała z klasy I b
       • Nadia Ogrodnik z klasy II a
       • Zuzanna Łuk z klasy II a
       • Kacper Sikora z klasy II a
       • Amelia Simonicz z klasy II b
       • Jan Włodarczyk z klasy IV a
       • Zofia Halemba z klasy IV b
       • Bartosz Barański z klasy III c gim.

       Wielką radość sprawiło jurorom komisyjne oglądanie „Drzwi ortograficznych”. Okazało się, że wyzwanie podjęła każda klasa. Niektóre klasy, np. Va, III c gim, IV a i VII a, II a LO, przystroiły ortograficznie kilkoro drzwi. Mało tego. Byli nauczyciele, którzy sami stroili dodatkowo drzwi pracowni, np. pracowni językowych (język angielski). Jury z przyjemnością wędrowało korytarzami naszej szkoły i podziwiało pracę całej szkolnej społeczności. Werdykt jest następujący : wszyscy są mistrzami w konkursie „Drzwi ortograficzne”, ale arcymistrzami zostali uczniowie klas: II B , V a, VII a, III c gim, a na wyróżnienie zasłużyła także klasa IV a.

       Ucieszeni nagrodzeni zostali obdarowani słodyczami, otrzymali także oficjalne dyplomy.Podsumowanie konkursów nastąpiło w dniu 8 marca na szkolnej scenie, na której tym razem wystąpili jurorzy : pan dyrektor Joachim Bednorz odczytał bardzo długie nazwy chemicznych związków, pani prof. Anna Mrozek odczytała niezwykle skomplikowany wiersz L.J. Kerna „Trudne słowa”, a pan dyrektor Alfred Kijowski jeszcze nam coś przeczyta przez szkolną radiolę.Obchody wzbogaciła wystawa poświęcona językowi polskiemu i jego znawcom – pisarzom, jaką przygotowała pani Anna Meiser, sprawczyni zamieszania To szkolne święto nie zaistniałoby, gdyby nie ci, na których zawsze można liczyć, jak pani Anna Mrozek, która wybrała dyktanda dla wszystkich klas oraz wychowawcy i nauczyciele młodszych i starszych uczniów inspirujący i motywujący ich do działania. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                                        Anna Meiser

      • Odliczamy godziny do Dnia Otwartego w SP26

      • Zapraszamy społeczność Miechowic do Kennedy'ego!

       Będzie tak radośnie, jak na plakacie. Będzie tak kolorowo, jak na plakacie. Będzie tak intensywnie, jak na plakacie. Będzie w terminie, jak na plakacie.

       Na gości czeka wiele atrakcji. Można zobaczyć w jakich warunkach pracujemy, odpoczywamy na przerwach. Można poczęstować się czymś słodkim, pobawić się w chemika, fizyka, czy znawcę kucuni świata w naszej Geo Kuchni. Zapraszamy!

       Można sprawdzić się w grach matematycznych lub biologicznych...