• Aktualności

      • SAMORZĄD UCZNIOWSKI

      • W bieżącym roku szkolnym w skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą:

       Przewodnicząca: Magda Matys VIIIa

       Vice: Maja Halemba VII a i Zosia Halemba Va

       Rzecznik Praw Ucznia: Martyna Gryzik VIIa

       Skarbnik: Julian Garasimowicz VIa

       Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: mgr Katarzyna Kotkowska, mgr Anna Kotlarska, mgr Tina Sztuka

      • Wspomnień czar - "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".

      • 26  AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

       w tym roku pod hasłem

       "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

        

            Uczniowie naszej  szkoły  tradycyjnie wzięli udział w tegorocznej akcji. Wszystkie klasy naszej szkoły wykonały  plakat  o tematyce„ Stop plastikom- nie śmiecę ! „ . Ich prace  ozdabiają tablice  na terenie naszej szkoły.
             20 września  klasy 7 a i 6 b  pod opieką pana Mirosława Gawęckiego i pana Piotra Pietrzaka oraz  klasa 3b pod opieką pani Tiny Sztuki symbolicznie sprzątały  wyznaczony teren wokół szkoły  i  teren boiska szkolnego.
            W  tygodniu poprzedzającym akcję  pani Justyna Przepadło przeprowadziła na lekcjach geografii pogadankę z uczniami klas V-VIII na temat  ograniczenia ilości odpadów w swoim otoczeniu (Zero  Waste). Natomiast uczniowie klas I-III rozmawiali  ze swoimi wychowawcami na temat segregowania odpadów.
           Podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie produkować niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Stosowana w praktyce filozofia
       Zero Waste to  zmiana  naszych indywidualnych nawyków, zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

       Zero Waste

       "zero odpadów"

       "zero marnowania"

       Definicja przyjęta przez Zero Waste International Alliance (ZWIA) brzmi:
       ZW to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzi. .

       Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
            1. refuje  (odmawiaj).
            2. reduce  (ograniczaj),
            3. reuse  (wykorzystaj ponownie),
            4. recycle  (recykling),

       środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

       Zero Waste

       "zero odpadów"

       "zero marnowania"

       Definicja przyjęta przez Zero Waste International Alliance (ZWIA) brzmi:
       ZW to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzi. .

       Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
            1. refuje  (odmawiaj).
            2. reduce  (ograniczaj),
            3. reuse  (wykorzystaj ponownie),
            4. recycle  (recykling),
            5. rot  (kompostuj)
                                                                               Less Waste

       "mniej odpadów" lub "mniej marnowania"

            Łagodniejsza i mniej radykalną wersja Zero Waste. Jest to podejście, w którym jesteśmy nastawni na stopniowe wprowadzanie zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu.   Nie trzeba od razu żyć według wszystkich zasad 5 R Zero Waste , istotne są nawet małe kroki.

       Szkolną akcję koordynowały panie Karina Dyba, Justyna Przepadło i Tatiana Buchta.

       Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i uczniom , którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję!

      • "W Krainie mitów".

      • Dnia 16 października 2019 r. klasy: 5 b i 6b miały okazję zobaczyć w Operze Śląskiej przedstawienie teatralne pt.  W krainie mitów.  Ciekawy i bardzo pouczający spektakl został przygotowany przez pracowników Narodowego Teatru Edukacji im. A.Mickiewicza z Wrocławia. Nasi uczniowie podczas przedstawienia mogli uczestniczyć w wielkiej przygodzie głównych bohaterów, którzy spotkali na swej drodze Prometeusza, Ikara, Syzyfa oraz Midasa, W ten sposób aktorzy przekazali młodzieży wiedzę na temat mitologii, która jest jednym z fundamentów kultury śródziemnomorskiej..

       Autorka tekstu i zdjęć mgr Kamila Szkutak i mgr Anna Mrozek

      • Mammografia

      • "W dniach 16-18 października mieszkanki Miechowic oraz całego miasta mogły skorzystać z bezpłatnej cyfrowej mammografii w ramach ogólnopolskiej akcji "Programu profilaktyki raka piersi".

       Dzięki współpracy ZSO nr 5 w Bytomiu z Centrum Onkologii w Gliwicach mammobus stanął na parkingu naszej szkoły, umożliwiając tym samym dostęp do badania paniom z najbliższej okolicy. Akcja informacyjna zorganizowana zarówno przez instytut, jak i szkołę, zaowocowała sukcesem frekwencyjnym - aż 192 panie przystąpiły do badania profilaktycznego.

        

       Serdecznie dziękujemy pracownikom Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie -Oddział w Gliwicach."

      • Wycieczka do Energylandii

      • W środę 16 października klasa 8 i 7 wybrały się na wycieczkę do Energylandii. Do dyspozycji mieli aż 70 różnych atrakcji - ze wszystkich skorzystali. Dopisały zarówno pogoda jak i humory. Bawili się pod opieką pani mgr Lidii Omyły, mgr Krystyny Marusiak oraz mgr Mirosława Gawęckiego aż do zamknięcia parku. Po takich emocjach wszyscy poszli spać o bardzo wczesnej godzinie. 

      • Dzień Edukacji Narodowej

      • Dnia 11 października 2019 obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkowe święto- Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości uczniowie klasy trzeciej i szóstej zaprezentowali ciekawy program artystyczny zawierający przeróżne scenki, piosenki oraz wiersze. W tym dniu uczniowie mieli również okazję posłuchać krótkiej historii związanej z utworzeniem Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku na pamiątkę której obchodzimy Dzień Nauczyciela. Podczas uroczystości pan Alfred Kijowski wręczył nauczycielom nagrody Dyrektora Szkoły za wyróżniającą się pracę pedagogiczną.

       Akademię przygotowały panie mgr Kamila Szkutak oraz mgr Mirosława Bryk.

      • Warsztaty w BeCeKu. Teatr Szkoła z klasą Va.

      • 8 października 2019 r. klasa Va przywędrowała z panią Anią Meiser na bardzo ciekawe zajęcia do BeCeKu. Były to warsztaty teatralne prowadzone przez panią Aleksandrę Drzazgę – reżysera teatru dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywały się, rzecz jasna, w jednej z sal wyremontowanego niedawno Bytomskiego Centrum Kultury. To pierwsze spotkanie miało charakter zapoznawczy, ale nasi uczniowie już mogli rozwinąć skrzydła fantazji. Uczyli się prezentować własne twórcze pomysły, okazywać zainteresowanie tym, którzy zabierali głos i współpracować w grupach.

       Przed wejściem na warsztaty obejrzeliśmy ciekawą wystawę obrazów wykonanych metodą patchworku. Zanim trafiliśmy do BeCeKu, spacerowaliśmy przez nasze miasto, które odkryło przed nami kilka swych tajemnic. Ten lew na Rynku naprawdę jest śpiący!

       Czekamy na kolejne zajęcia za miesiąc!

      • Bezpieczne bankowanie.

      • Uczniowe klas 8a i 3 LO brali udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawiciela PKO BP na temat bezpiecznego bankowania.
       Rozwijali tam kreatywność, przedsiębiorczość i kompetencje cyfrowe, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.
       Warsztaty nie obyły się bez quizu. Dla najbardziej kreatywnych znalazły się ciekawe nagrody.

      • Muzeum chleba i Dzień Chłopaka w IIIa

      • MUZEUM CHLEBA

       DZIEŃ CHŁOPAKA

        

        

       Przyjmij życzenia chłopie kochany
       w dniu Twojego Święta od znajomej baby,
       niech Ci się spełnią wszystkie Twe marzenia
       i niech realne staną się pragnienia.

       Dziś tradycyjnie przyszedł ten dzień, kiedy my, małe kobietki postanowiłyśmy podziękować i uhonorować naszych drogich Panów J A że są oni wyjątkowi
       i jedyni na całym świecie, niespodzianka musiała być także wystrzałowa. I tak
       z pomocą naszej Pani zabraliśmy naszych kochanych chłopców do wyjątkowego miejsca - Muzeum Chleba. Odbyliśmy tam cudowną podróż w czasie, mogliśmy dotknąć, poczuć świata sprzed wielu, wielu lat. I co najfajniejsze – na chwilę staliśmy się prawdziwymi piekarzami. Zapach i smak naszych wypieków był niezapomniany J  Oczywiście każdy z naszych Panów dostał laurki z życzeniami od serca i same smakołyki i prezenciki J Choć to tylko jeden taki wyjątkowy dzień dla naszych chłopców w ciągu roku, to my  dziewczynki każdego dnia doceniamy ich obecność i posyłamy im wielkie buziaki i uściski, że z nami są :*

       Autor tekstu i zdjęć: mgr Mirosława Bryk

      • Ogólnopolska akcja "Programu profilaktyki raka piersi"


      • "W imieniu pracowników Centrum Onkologii w Gliwicach oraz Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bytomiu zapraszamy do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych.

       Akcja odbywa się w ramach ogólnopolskiego "Programu profilaktyki raka piersi", a dotyczy wszystkich Pań w wieku 50-69 lat.

       Na parkingu naszej szkoły stanie mammobus, w którym fachowy personel medyczny będzie wykonywać badania.

       Termin badań to 16 i 17 października w godzinach 10.00 do 17.00 oraz 18 października w godzinach 8.30 do 15.30.

       O tym, jak przebiegają badania można dowiedzieć się tu http://www.io.gliwice.pl/dla-pacjenta/mammografia-w-mammobusie-coi

        

       Bardzo cieszymy się, że współpraca podjęta przez naszą szkołę z Centrum Onkologii w Gliwicach owocuje wspaniałą akcją prozdrowotną dla społeczności Miechowic oraz całego Bytomia.

        

       Źródło zdjęć: http://www.io.gliwice.pl/dla-pacjenta/mammografia-w-mammobusie-coi

        

      • Mistrzostwa Bytomia w sztafetowych biegach przełajowych.

      • 1 października uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Bytomia w sztafetowych biegach przełajowych, była to rywalizacja w ramach Igrzysk Dzieci Miasta Bytomia.

       Uczniowie zaprezentowali się  na dobrym poziomie a przy tym spędzili bardzo aktywnie czas w scenerii Parku Miejskiego.

        

       Autor tekstu i fot. Mirosław Gawęcki.