• Aktualności

      • Kiermasz świąteczny

      • Po raz kolejny uczniowie z Kennedy'ego zorganizowali kiermasz świąteczny. Było tłoczno i kolorowo. Każda klasa przygotowała stoisko ze świątecznymi ozdobami. Były tam kartki świąteczne własnej roboty, ozdoby choinkowe, stroiki, ciasta...

       Jak zwykle największym powodzeniem cieszyły się wyroby wykonane przez uczniów klas pierwszych

      • Dzień życzliwości w Kennedy'm

      • 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości, który na całym świecie znany jest jako World hello day. Obchodząc ten dzień propagowaliśmy wartości takie jak

       •  wzajemny szacunek
       • tolerancja
       • chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych

       Podczas tej uroczystości zapraszaliśmy wszystkich do włączenia się w naszą akcję i napisanie kilku miłych i życzliwych słów, pozdrowień dla koleżanki, kolegi lub pracowników naszej szkoły lub namawialiśmy do zrobienia czegoś dobrego dla kogoś innego! Dzięki dużemu zaangażowaniu  uczniów, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych w obchody tego dnia powstał efekt, który przeszedł  oczekiwania organizatorów czyli olbrzymie drzewo życzliwości, które składało się z wielu życzeń, pozdrowień, ciepłych słów oraz dobrych rad.

       Autor: Kamila Szkutak

      • Zielona Kraina - edukacja ze smakiem w SP nr 26

      • We wtorek 13.11.2018 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z zakresu zdrowego odżywiania się. Panie dietetyk Aleksandra Jankiewicz i Paula Jamróz w interesujący i nietuzinkowy sposób prezentowały urozmaiconą dietę.

       Dzieci mogły się rozsmakować w pożywnych, smacznych i kolorowych potrawach, które był przygotowywane podczas zajęć przy ich aktywnym udziale. Na dobry początek dnia i dla ożywienia dzieci spróbowały warzywno-owocowego koktajlu. Następnie same mogły skomponować ulubioną sałatkę. Warsztaty zakończyły się przygotowaniem pysznego deseru. Zobaczcie jak było pysznie!

       Kornelia Matysiok - pedagog szkolny, koordynator zajęć

      • Współpraca Kennedy'ego i PTG Bytom z Centrum Onkologii w Gliwicach oficjalnie rozpoczęta

      • Miło nam poinformować, że w dniu 14 listopada 2018r. Dyrektor ZSO Nr 5 w Bytomiu mgr Alfred Kijowski oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski podpisali list intencyjny o współpracy Naszej Szkoły z Centrum Onkologii- Instytutem im. Marii Skłodowskiej -Curie, Oddziałem w Gliwicach.W liście intencyjnym czytamy m.in., że: "strony wyznając wspólne wartości oraz idee zawierają porozumienie w celu podjęcia współpracy w obszarze propagowania profilaktyki i leczenia nowotworów wśród dzieci i młodzieży, a także niesienia wsparcia osobom z chorobami nowotworowymi raz ich rodzinom w szczególności poprzez:

       •  popularyzację właściwego stylu życia, sposobu odżywiania wśród dzieci, młodzieży oraz środowisk lokalnych
       •  promowanie profilaktyki i diagnostyki nowotworowej wśród dzieci i młodzieży oraz środowisk lokalnych
       •  promowanie świadomości i wrażliwości społecznej dotyczącej otaczającego świata wśród młodego pokolenia,
       •  budowanie powiązań i zależności mogących zachodzić pomiędzy edukacją a terapią nowotworową, a także wspomaganie w procesie leczenia pacjentów Instytutu.

       Instytut należy do wiodących w Polsce wysokospecjalistycznych (...) ośrodków kliniczno-naukowych (...). Instytut prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność profilaktyczną, a nadto niesie pomoc swoim pacjentom i ich rodzinom proponując im psychologiczne wsparcie (...). Swoją aktywność w tym zakresie Instytut podejmuje m.in. w ramach projektu "Słonko", w realizację którego zaangażowani są pracownicy Instytutu i wolontariusze niosący pomoc chorym onkologicznie i ich bliskim. (...)

       Dzięki tej współpracy uczniowie klas szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, a także nauczyciele będą mogli uczestniczyć w wybranych warsztatach organizowanych przez lekarzy i terapeutów działających w Instytucie.Nauczyciele oraz członkowie Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego zadeklarowali pomoc pacjentom Instytutu oraz ich bliskim poprzez wygłaszanie prelekcji podróżniczych.

       W praktyce pierwsze zajęcia dla pacjentów odbyły się 17 listopada 2018r. Członkowie PTG Bytom - mgr Małgorzata Bosek i mgr Justyna Przepadło wygłosiły prelekcję "Gdańsk. Śladami trójmiejskich globtroterek". Uczestnicy wykładu  poznali historię miasta, symbole,  najcenniejsze obiekty zabytkowe oraz kulturalne i sportowe. Prelekcja obfitowała także w treści przyrodnicze dotyczące Wyspy Sobieszewskiej oraz rezerwatów przyrody "Ptasi Raj" i "Mewia Łacha." Po zakończeniu wystąpienia prelegentki odpowiadały na liczne pytania uczestników spotkania. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszego absolwenta - mgr Tomasza Narodowskiego, pomysłodawcy i koordynatora współpracy Centrum Onkologii w Gliwicach z Naszą Szkołą."

       Autor: Justyna Przepadło

      • 100 x 100

      • W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 7a i 5a pojechali pod opieką p. Marusiak, p. Szkutak oraz p. Świerk, do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, aby zobaczyć wystawę zatytułowaną “100 x 100”.  Organizatorzy ekspozycji opisali 100 minionych lat (1918-2018) przez pryzmat dokładnie 100 przedmiotów.   W ten sposób wielka historia (końca I wojny światowej, międzywojnia, II wojny światowej, okresu po 1945 roku i po 1989 roku) została ukazana przez pryzmat jednostkowych losów, historii obiektów, czasami ich właścicieli, którzy wtedy żyli.

       Ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć inne wystawy czasowe pt. „Chomik europejski (Cricetus cricetus) – ginący klejnot naszej przyrody” oraz “Drugie życie zwierząt. Mistrzowie preparacji.” Pierwsza wystawa przedstawiała fotografie chomika europejskiego, którego obecność zaskoczyła młodzież w lokalnym środowisku m.in. w Piekarach Śląskich. Natomiast dzięki drugiej ekspozycji uczniowie mogli się dowiedzieć , czym jest mistrzostwo preparacji i czemu służy, a także mieli okazję zobaczyć spreparowane zwierzęta.

       Wystawa „BUTY” pokazała uczniom jak na przestrzeni wieków zmieniła się produkcja i modele obuwia.

       Sprawozdanie przygotowała Kamila Szkutak.

      • I miejsce oraz Nagroda Specjalna dla Michelle Bożentka z 3A LO

      • Michelle Bożentka z klasy 3A VIII LO reprezentowała naszą szkołę w Miejskim Konkursie Prozy, Poezji i Pieśni Patriotycznej. Organizatorem konkursu było IV LO. Konkurs związany był z obchodami 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       Drugi konkurs to VI Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej "Ocalić od zapomnienia". Tutaj wyśpiewała III miejsce (patrz powyższy link)

      • ZSO Nr 5 w Bytomiu i PTG Bytom w Gliwicach

      • Serdecznie zapraszamy na prelekcję mgr Małgorzat Bosek i mgr Justyny Przepadło "Śladami trójmiejskich globtroterek", która odbędzie się w dniu 17 listopada 2018r. (sobota) o godzinie 10.00.

       Tym razem miejsce nie jest oczywiste. Spotkanie miłośników geografii, przyrody, i historii odbędzie się w Centrum Onkologii w Gliwicach.

       Jest to wydarzenie inaugurujące współpracę Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu oraz Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego z Gliwickim Centrum Wsparcia Pacjenta i Jego Bliskich "Słonko" w Centrum Onkologii w Gliwicach.

       Więcej szczegółów współpracy już wkrótce na naszej stronie internetowej

      • bytom.100.pl. Byliśmy

      • Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli uczestnicząc w uroczystych obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r. Podczas kulminacji oficjalnych uroczystości  pod Pomnikiem Wolności Damian Bartyla dokonał krótkiej syntezy historii naszego grodu  na tle wieku upływającego od pamiętnego 1918 roku. Ukazał złożoność sytuacji ówczesnego pogranicznego miasta i trudności mieszkańców dążących do powrotu Bytomia do Macierzy. Z tego skutecznego procesu wyciągnął optymistyczne przesłanie warunkując jednak powodzenie i postęp od szerokiej aktywności społecznej Bytomian i pracy na rzecz rozwoju miasta. Uroczystość dopełniły apel poległych, salwa honorowa, szczególnie atrakcyjna dla młodych kolekcjonerów łusek po nabojach oraz hołd oddany przez liczne delegacje zasłużonym rzeźbiarzom bytomskiej wolności.

       Wcześniej w dzień miejskich uroczystości Bytomianie i delegacje złożyły kwiaty pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego, a następnie uczestniczyły we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej.

       Corocznie na oficjalnych uroczystościach mamy okazję spotykać przyjaciół i znajomych z innych szkół i instytucji. Dochodzi wtedy do ciepłej rozmowy, niekoniecznie związanej z oficjalnymi uroczystościami, zawsze jednak dotykającej bytomskiej codzienności.

       Ciekawe, że domena 100.pl zasygnalizowana w tytule tej notatki pozostaje wciąż do zagospodarowania. W dniu, kiedy ją redaguję wciąż pozostaje na sprzedaż, a nadaktywna społeczność internetowa nie odkryła dotąd historycznej atrakcyjności tej nazwy. A przecież mogłaby kumulować te nieprzeliczone inicjatywy składające się na polskie świętowanie wieku naszej niepodległości, archiwizowane przez grupy, organizacje, komitety i obywateli: warszawa.100.pl,  olsztyn.pl, bytom.pl i tysięcy polskich miast i wsi.

      • Polska w moim sercu

      • Kilka słów o szkolnych obchodach Święta Niepodległości.Społeczność Kennedy’ego uczciła stulecie odzyskania Niepodległości w miniony piątek (9 listopada 2018 r.). Wszyscy uczniowie, działający pod skrzydłami swych wychowawców i nauczycieli, spisali się na medal. Każda klasa przygotowała wystawki, gazetki, nie zabrakło niespodzianek i prawdziwych polskich rarytasów ( takich jak bigos czy pierogi). Dzieci, młodzież i dorośli uczcili to święto także poprzez biało – czerwone stroje czy też stroje odświętne, do których przypięto kotyliony w naszych barwach narodowych. Dziewczynki z klas młodszych oraz ich wychowawczynie nosiły na głowach wianki z biało – czerwonych kwiatów.

       Natomiast na szkolnej scenie przebiegał Szkolny Konkurs Recytacji i Śpiewu pod nazwą Polska w moim sercu. Konkurs zaproponowały naszej szkolnej społeczności panie Anna Meiser i Justyna Janicka (ze szkolnego zespołu humanistycznego). Każda klasa wytypowała do występu swoich przedstawicieli, a ponadto liczni uczniowie zgłaszali się sami. Przygotowywali się pod okiem swych rodziców i nauczycieli, aby wystąpić na szkolnej scenie i w ten sposób uczcić to wielkie święto.W jury Konkursu zasiedli: pan dyrektor Alfred Kijowski, pan wicedyrektor Joachim Bednorz, panie Elżbieta Biblińska – Jabłońska, Anna Mrozek i Justyna Janicka. Nad przebiegiem uroczystości czuwała pani Anna Meiser , której z bezcenną pomocą przyszli uczniowie : Kasia Dudek i Nicola Kapścińska  III klasy LO oraz gimnazjaliści Olaf Palowski z IIIc i Sebastian Lasota z IIIa. Warto dodać, że scena została specjalnie udekorowana. Dekoracje pod okiem pani Anny Meiser wykonywali uczniowie klas III d gimnazjum oraz VIIa SP 26. A, co ważne, w scenografii wykorzystano piękne prace plastyczne uczniów naszej szkoły, wykonane na szkolny Konkurs na Plakat z okazji Święta Niepodległości. Ten konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Kamila Szkutak.

       Oczywiście bohaterami dnia byli wszyscy ci uczniowie, którzy wystąpili na scenie, recytując patriotyczne wiersze lub śpiewając piosenki o naszej ojczyźnie. A było aż czterdziestu uczestników. O godzinie 9.00 wszystkie klasy młodsze (od I do III). Słuchały występów swoich kolegów i koleżanek. Próby do tych prezentacji wykonaliśmy już dzień wcześniej. Mali recytatorzy zostali nagrodzeni wielkimi brawami.Od godziny 10.45 występowali uczniowie starsi (w różnych kategoriach wiekowych). Ich recytacje i śpiew dostarczyły publiczności i jurorom niezapomnianych wrażeń. Po wielekroć brawa nie ustawały, słychać było bardzo pochlebne opinie, a nie raz jury wstawało z miejsc, by w ten sposób wyrazić swój zachwyt. Jury obradowało następnie i uchwaliło swój werdykt, zaznaczając, że wszyscy występujący są wspaniałymi recytatorami, aktorami i wokalistami. Oto werdykt jury. Zostanie on uroczyście ogłoszony we wtorek 13 listopada na naszej szkolnej scenie. Nagrodzeni otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe (książki, gry), wyróżnieni otrzymają dyplomy. A już niebawem planujemy kolejny konkurs dla naszych uczniów : Konkurs Pięknego Czytania. Szczegóły wkrótce.

       LISTA NAGRODZONYCH SZKOLNEGO KONKURSU RECYTACJI I PIOSENKI
       „POLSKA W MOIM SERCU”    

       Kategoria wiekowa : uczniowie klas I - III

       I miejsce - Emilia Garus (Ib) za recytację
       II miejsce – Amelia Simonicz (IIa) za recytację
       II miejsce – Konstanty Drzazga (IIb) za recytację
       III miejsce – Szymon Rok (Ia) za recytację
       III miejsce – Michał Bujak (IIc) za recytację
       Wyróżnienie – Oliwia Ruchała (Ib) za recytację

       Kategoria wiekowa : uczniowie klas IV – VII

       I miejsce - Kamil Omyła (VII) za piosenkę
       II miejsce – Zofia Halemba (IV b) za piosenkę
       II miejsce – Maciej Sokołowski (IVa) za recytację
       II miejsce – Magdalena Janoszka (IV a) za recytację
       III miejsce – Dominika Hodor (Va) za recytację
       Wyróżnienie – Wiktoria Maksysz (IVb) za piosenkę

       Kategoria wiekowa : uczniowie starsi ( III gimnazjum i licealiści)

       I miejsce - Dominika Białoń (II LO) za recytację
       I miejsce – Michelle Bożentka (III LO) za piosenkę
       I miejsce -  Nicola Kapuścińska (IIILO) za piosenkę
       II miejsce – Jakub Golaś (III b gim.) za recytację
       II miejsce – Mateusz Gniadzik (III a gim. ) za piosenkę
       Wyróżnienie – Natalia Erd (IIIa. Gim.) za piosenkę
       Wyróżnienie – Klaudiusz Boruń (IIId gim.) za piosenkę
       Wyróżnienie – Agnieszka Szczepanek (IIIa gim.) za recytację

       Autor: Anna Meiser

      • Świętujemy 100 lecie odzyskania niepodległości...

      • Jak zwykle w tym dniu obowiązują barwy biało - czerwone.

       Odbyły się konkursy. Każda klasa przygotowała stoiska związane z Polską: potrawy polskie, zwyczaje polskie, historia Polski, ważne wydarzenia oraz postacie...

       Odbyły się także liczne konkursy np. konkurs recytacji i poezji...

       Oto uczestnicy konkursu... Wyniki poznamy dopiero we wtorek. Trzymamy kciuki!

       Więcej zdjęć z tego dnia znajdziecie w galerii - patrz poniższy link