• Aktualności

      • W sprawie RODO

      • Administratorem danych osobowych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. J. F. Kennedy’ego w Bytomiu jest Dyrektor ZSO nr 5, 41-923 Bytom ul. Nickla 19
       Dane kontaktowe Inspektora IOD - Wydział Edukacji w Urzędzie Miejskim, ul. Smolenia 35, e-mail: iod_edu@um.bytom.pl

       Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora danych:

       1. W celu realizacji zadań Administratora na podstawie przepisów prawa. 
       2. Odbiorcami danych osobowych są osoby fizyczne i prawne na podstawie przepisów prawa.
       3. Dane osobowe będą przetwarzane przez czas określony przepisami prawa w szczególności w celach archiwalnych.
       4. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych jego dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (UE 2016/679). Dane osobowe nie będą podlegać decyzji, która opiera się na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu.
       5. Podawanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu realizacji zadań objętych przepisami prawa niezbędne.
       6. W przypadku braku podstawy prawnej pozyskiwanie danych osobowych od osób, których dane dotyczą, wymagane jest uzyskanie zgody tej osoby na ich przetwarzanie, a osoba ta jest informowana, że ma prawo cofnięcia zgody w każdym momencie.
         
      • I FESTIWAL PODRÓŻNICZY W KENNEDY'M

      • 16 maja 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu odbył się "I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm".Wydarzenie zostało przygotowane przy współpracy z Katowickim Odziałem Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz pracownikami i studentami Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, a było przeznaczone dla uczniów klas gimnazjalnych Bytomia.

       Dla uczniów zostały przygotowane następujące stanowiska   

       • rycerskie Pana Piotra Yamell Tyńczyka "Leo Corede" - Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej   
       • francuskie Pani dr Barbary Włochowicz   
       • geologiczne Pana Grzegorza Drożdża   
       • orientalne Pani Anny Meiser i klasy III b gimnazjum 
       •  amerykańskie Pań Kariny Dyby i Anny Kotlarskiej 
       •  kulinarne oraz gier i zabaw geograficznych przygotowane przez Panie Martę Guję, Magdalenę Jędrzejczyk  i Justynę Przepadło oraz uczniów fakultetu geograficznego klasy II A LO.

       W czasie festiwalu goście mieli okazję wysłuchać i zobaczyć dwie prelekcje przygotowane przez Panią Teonę Samakasvili oraz Panów Roberta Kurzeję, Bartłomieja Marcola i  Mateusza Spałka pod kierunkiem dr Sławomira Pytla. Wystąpienia te dotyczyły Gruzji oraz turystyki i jej znaczenia dla współczesnego człowieka.

       Na zakończenie podróżniczej fety w Kennedym Pani Teona Samakashvili pokazała zebranym, w jaki sposób przygotować ciasto na gruzińskie pierogi - chinkali. Chętnych do doskonalenia umiejętności kulinarnych z zakresu kuchni gruzińskiej było wielu, a wśród nich - Dyrektor ZSO Nr 5 w Bytomiu - Alfred Kijowski. Gościom podano również zupę tsitsakis kremi na bazie pomidorów i czerwonej papryki. 

       Dziękujemy wszystkim osobom, które współtworzyły "I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm".

      • Uwolnij pasje...

      • To tytuł corocznej imprezy skierowanej do młodzieży miasta Bytomia, organizowanej już po raz czwarty na bytomskim rynku. VIII LO promowało pasję podróżowania.

       Wszystkich, którzy lubią podróżować zapraszamy do klasy pierwszej VIII LO. Otwieramy kierunek - klasa turystyczna.

       Na scenie wystąpili uczniowie klasy 2A  VIII LO. Prowadzący - Patrycja Sobel i Kevin Peregrym, śpiew - Nikola Kapuścińska i Michelle Bożentka, taniec - Kasia Dudek i Nikola Kapuścińska. Występ jak zwykle był rewelacyjny, za co serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.

      • Naukowa Konferencja Bałtycka w ZSO Nr 5 Bytomiu

      • Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu oraz członkowie Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego serdecznie zapraszają na Naukową Konferencje Bałtycką oraz Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim które odbędą się dnia 23 maja 2018 roku o 10.30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu przy ulicy Nickla 19.

       Wykład i warsztaty poprowadzą pracownicy naukowi Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i edukatorzy Błękitnej Szkoły mgr Justyna Kąpa i mgr Wojciech Górski w ramach nowatorskiego projektu współpracy ponadregionalnej w zakresie ochrony środowiska, edukacji i turystyki.

       Wydarzenie zostało objęte patronatami:

       • Stacji Morskiej im.prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
       • Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego
       • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
       • Prezydenta Miasta Bytomia - pana Damiana Bartyli.

       Sponsorami wydarzenia są:

       • firma PROHAUS- drzwi i okna do twojego domu- pana Tadeusza Łępskiego (http://prohaus-zabrze.pl/)
       • firmy "SKOLIK, s.c." oraz "CATROOM" państwa Marii i Jacka Skolik oraz Ignacego Skolika. Serdecznie dziękujemy Sponsorom za wsparcie Naukowej Konferencji Bałtyckiej oraz Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim.

        

      • I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm

      • W najbliższą środę, 16 maja 2018 r. w ZSO Nr 5 w Bytomiu odbędzie się  "I Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm". Jest to miejskie wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla uczniów klas gimnazjalnych. Warto wspomnieć, że święto turystyki w Kennedy'm jest objęte honorowym patronatem Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a odbywa się przy współpracy z wykładowcami i studentami z Katedry Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

       W programie wydarzenia m.in.:

       • prelekcja gruzińska przygotowana przez Teonę Samakashvili, Roberta Kurzeję, Bartłomieja Marcola i Mateusza Spałka -gruzińskie kulinaria
       • "W stronę Francji" - wystąpienie i warsztaty przygotowane przez dr Barbarę Włochowicz
       • na pytanie "co wspólnego ma rycerstwo z turystyką? -odpowie Piotr Yamell Tyńczyk z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde" 
       • o tym, co najpiękniejsze w geologii opowie i pokaże lic. Grzegorz Drożdż
       • w stronę Japonii zabierze nas mgr Anna Meiser z zespołem uczniów
       • na pytanie "co zawdzięczamy Kolumbowi?" odpowiedzą mgr Karina Dyba i mgr Anna Kotlarska
       • "sprawdź się", czyli quizy geograficzne i turystyczne oraz geocaching -  przygotowane przez mgr Martę Guję i mgr Justynę Przepadło oraz uczniów fakultetu geograficznego klasy II A LO  

       Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych od 10.00 do 15.00 po uprzednim potwierdzeniu uczestnictwa - adres e-mailowy szkoły zso5.bytom@wp.pl 

      • Sportowe sukcesy SP 26...

      • W dniu 11 kwietnia uczennice naszej szkoły jako mistrzynie Bytomia oraz mistrzynie rejonu w wzięły udział w półfinałach wojewódzkich tenisa stołowego. Zajeły  na tych zawodach trzecie miejsce. Gratulujemy! Opiekunem drużyny był Mirosław Gawęcki.

       Skład drużyny:
       Suchanowska Julia, Karpińska Julia - uczennice klasy 2A Gimnazjum nr 14

       Również w kwietniu nasi uczniowie jako mistrzowie Bytomia oraz rejonu w siatkówce, rywalizowali w półfinałach wojewódzkich które odbywały się w Pyskowicach. Zajęli tam wysokie 2 miejsce. Gratulujemy! Opiekunem drużyny był Piotr Pietrzak.

       Skład drużyny:  Adamus Michał, Daniel Damian, Gierzak Patryk, Kolenda Krzysztof, Nogaś Piotr, Piotrowski Mateusz, Pluciński Karol, Sommer Paweł, Wilm Jakub, Wołoszyn Aleksander.

       Kolejnymi zawodami w których nasi uczniowie osiągnęli sukces były Mistrzostwa Bytomia w biegach na orientację. Uczniowie naszej szkoły zajęli w tych zawodach 3 miejsce. Gratulujemy!  Opiekunem był Mirosław Gawęcki.

       Skład drużyny:
       1. Sommer Paweł
       2. Zieliński Daniel
       3. Wilm Jakub
       4. Sikorski Patryk
        

      • Praca, to czyn i myślenie...

      • 3 maja jak co roku o godzinie 9:00 w kościele pw. Świętej Trójcy  w Bytomiu, odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Uczestniczyli w niej: władze miasta Bytomia, przedstawiciele różnych szkół, instytucji. Kennedy'ego reprezentowali uczniowie klasy 2A VIII LO Agata Szydłowska oraz Kevin Peregrym. Towarzyszył im wicedyrektor Joachim Bednorz oraz ja - Jolanta Bednorz.

       Po mszy uroczystości związane z tym świętem przeniosły się pod Pomnik Wolności w Bytomiu, gdzie po oficjalnym przemówieniu okolicznościowym, wygłoszonym przez Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli, delegacje składały wiązanki. Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.

       Zaś po świątecznym obiedzie i pokonaniu na rowerze kilkudziesięciu kilometrów, przypomnieliśmy sobie wielkie znaczenie historyczne zrywu powstańczego Ślązaków upamiętnionego Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

      • Majowe święta

      • W niecodziennej formie i biało - czerwonej oprawie społeczność Kennedy'ego zaakcentowała święta przypadające w pierwsze trzy dni maja.

       W budynku szkoły udekorowanej w barwy narodowe młodzież, pod kierunkiem profesor Krystyny Marusiak, przygotowała krótkie, flashowe streszczenia najważniejszych faktów historycznych o źródłach polskiej państwowości. Przejście przez kilkanaście takich punktów zajęło klasom około pół godziny. Po uroczystości wystawy zostały przekształcone w stały element wystroju szkoły dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

      • Brzechwołanki i Fredroscenki

      • 25 kwietnia 2018 r. w ZSO nr 5 im. J.F.Kennedy’ego w Bytomiu odbyły się Szkolne Spotkania z Literaturą i Teatrem oraz Konkurs Małych Form Teatralnych Brzechwołanki Fredroscenki. Spotkania z Literaturą i Teatrem uświetnił obecnością i wykładem Pan Profesor  Maciej Szargot reprezentujący Piotrkowski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Wykład pt.”O Stanisławie Jachowiczu trochę inaczej” przypomniał sylwetkę i twórczość twórcy znanych wierszyków, takich jak np. „Chory kotek”. Imprezę objęli patronatem Instytut Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno – Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Naszego Patrona reprezentowała Pani Profesor Barbara Szargot. Kolejnego patrona , Częstochowski Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków reprezentowała sama organizatorka – Anna Meiser, nauczyciel ZSO nr 5 w Bytomiu, która prowadziła spotkanie, ale także przygotowała prelekcję z pokazem multimedialnym o pomnikach Aleksandra Fredry. Patronem uroczystości był także Prezydent Miasta Bytomia Pan Damian Bartyla. Brzechwołanki i Fredroscenki zostały zorganizowane także w ramach programu profilaktyki o nazwie „Powiem ci, co zrobić”, któremu patronują Panie Pedagog Aurelia Przybylok i Kornelia Matysiok. Wszyscy wymienieni goście podjęli się jeszcze jednej, niezwykle odpowiedzialnej pracy – pracy jury Konkursu.

       Na Konkurs przyjechali uczniowie z kilku bytomskich szkół podstawowych. Po niezwykłych występach na szkolnej scenie, brawach i wspólnych fotografiach zaprezentowano wyniki Konkursu. Jury postanowiło przyznać cztery równorzędne pierwsze miejsca. Zdobyli je : uczennica SP 45 – Karolina Burg, uczniowie SP 16 - Oliwia Klimas,Daria Stalewska,Emilia Janczyk,Patryk Podobyćko,Błażej Podobyćko,Nicola Kowalczyk,Zuzanna Woźniczka,Natalia Kolczok,Nadia Gałązka,Tamara Guminior,Klaudia Kazimierczak (za występ zespołu) i Łukasz Kołodziej oraz Aleks Bolka (za występ w duecie), uczniowie SP 44 - Amelia Berbesz, Wiktoria Zaziąbło, Natalia Brzuchnalska, Aleksandra Urbańczyk, Filip Filbier, Ewa Książek, Emilia Kowalska, Alicja Mainka,  Jakub Choma,  Natalia Psiuch,  Laura Dimitrova, Weronika Czopek. Na widowni zasiedli uczniowie SP nr 26, wychowankowie świetlicy SP 26 i gimnazjaliści.W organizacji Spotkań z Literaturą i Teatrem oraz Konkursu Małych Form Teatralnych pomagał niezawodna klasa III b Gimnazjum nr 14.Wszystkim serdecznie dziękujemy.

       Autor tekstu: mgr Anna Meiser