• Aktualności

      • Do mety przybywa się po to, by wyruszyć dalej...

      • To motto tegorocznej uroczystości pożegnania  maturzystów z Kennedy'ego.

       Akademię pożegnalną przygotowali ich młodsi koledzy z klasy 2A VIII LO pod kierunkiem wychowawcy Jolanty Bednorz. Wszyscy byli bardzo wzruszeni, bo niektórzy byli w murach naszej szkoły aż sześć lat!

       Zdjęcia: Natalia Stępień klasa 2A LO

      • Z geografią za pan brat" czyli nasze licealne zwyciężczynie quizu geograficznego na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

      •  W dniu 23 kwietnia 2018 r. w ramach obchodów "VI Międzynarodowego Dnia Geografa na WNoZ UŚ" uczniowie fakultetu geograficznego z klasy II A LO wzięli udział w Quizie PTG  "Z geografią za pan brat" zorganizowanym i przeprowadzonym przez dr hab. Adama Hibszera.Miło nam poinformować, że w tych rozgrywkach w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Nicole Mocała, a drugie miejsce zajęła Wiktoria Manecka. Serdecznie gratulujemy.

       Autor tekstu: mgr Justyna Przepadło

       Autor zdjęć: dr Marta Chmielewska, Justyna Przepadło

      • Maraton geograficzny z okazji Dnia Ziemi i Międzynarodowego Dnia Geografa

      • W dniach 20 i 23 kwietnia 2018 r. uczniowie klas licealnych Kennedy'ego uczestniczyli w dwóch naukowych wydarzeniach organizowanych przez pracowników Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Były to kolejno "Wieczór z geografią przed maturą" oraz "VI Międzynarodowy Dzień Geografia na WNoZ UŚ". Maturzyści mogli skorzystać z powtórek z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej oraz geografii fizycznej. Zagadnienia ludnościowe przedstawiła dr hab. Anna Runge, zagadnienia gospodarcze- dr Sławomir Sitek, a tematykę osadnictwa i urbanizacji - dr hab. Elżbieta Zuzańska -Żyśko. Treści odnoszące się do geomorfologii zaprezentowała dr hab. Agnieszka Kaczka, treści hydrologiczne - dr Marek Ruman, a tematykę klimatologiczną poruszyła dr Magdalena Opała - Owczarek. Integralną część piątkowej powtórki przed maturą stanowiły wytyczne zaprezentowane przez mgr Józefa Soję z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie błędy na maturze z geografii występują najczęściej oraz otrzymali ważne instrukcje, w jaki sposób unikać popełniania takich błędów.

       "VI Międzynarodowy Dzień Geografa na WNoZ UŚ" przyniósł uczniom fakultetu geograficznego z klasy II A wiele wyzwań i radości. Uczestniczyli oni w warsztatach oraz sesji plenarnej. W pierwszej części wizyty na sosnowieckiej "Żylecie" zmierzyli się oni z quizami i grami geograficznymi. Odnosiły się one do tematyki związanej z geografią polityczną, społeczno-ekonomiczną oraz geomorfologią. Tajniki nowoczesnych metod edukacji geograficznej zaprezentowała uczniom Kennedy'ego dr Jolanta Pełka - Gościniak. Sporo było przy tym dobrej zabawy i nauki. Niewiele zabrakło, a uczniowie Kennedy'ego zostaliby geograficznymi milionerami! Kolejnych wrażeń dostarczył geocaching. Jest to rodzaj gry terenowej z wykorzystaniem GPS. Korzystając z geograficznych systemów informacyjnych, nasi licealiści namierzali tzw. "kesze" ukryte na terenie campusu. Zajęcia warsztatowe przygotowała dr Agnieszka Piechota wraz ze swoimi studentami. Ostatnie zajęcia przygotowane dla naszych uczniów dotyczyły meteorologii. Tajemnice pomiarów i obserwacji meteorologicznych zdradzał dr Artur Widawski w ramach warsztatu "Jak sobie nie zaobserwujesz i nie pomierzysz, to się nie dowiesz czyli co tu robić w ogródku meteorologicznym. Licealiści dowiedzieli się, jakie warunki muszą zostać spełnione przy zakładaniu ogródka meteorologicznego, poznali i zobaczyli, jak działają urządzenia pomiarowe oraz w jaki sposób dokonywać obserwacji meteorologicznych.Jednak nie było to zwieńczenie wydarzeń tego dnia. Podczas sesji plenarnej uczniowie spotkali się z Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju - dr hab. prof. UŚ Ewą Łupikaszą oraz zmierzyli się z Quizem PTG "Z geografią za pan brat" opracowanym przez dr hab. Adama Hibszera - przewodniczącego Katowickiego Oddziału Geograficznego oraz Pełnomocnika Dziekana WNoZ UŚ do spraw współpracy ze szkołami". Nasze uczennice spisały się na medal - ale o tym przeczytacie Państwo w kolejnym artykule :)  Czy nauka geografii jest nudna? Kolejny raz udowodniliśmy, że nie. Jak widać na załączonych zdjęciach, wieloletnia już współpraca z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz Katowickiem Oddziałem Polskiego Towarzystwa Geograficznego przynosi naszym uczniom edukacyjne korzyści i wiele pozytywnych wrażeń.Jest to dobry prognostyk dla tych, którzy zdecydują się od przyszłego roku szkolnego zasilić grono uczniów licealnej klasy turystycznej tworzonej w Kennedy'm. Serdecznie zapraszamy miłośników turystyki, geografii, nauk przyrodniczych oraz języka angielskiego i historii.

       Autor tekstu: mgr Justyna Przepadło

      • Geograficzna specjalność Kennedy'ego- edukacja uniwersytecka

      • 11 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy II A liceum realizujący przedmiot geografia na poziomie rozszerzonym uczestniczyli w warsztatach geologicznych i paleontologicznych organizowanych przez Muzeum Ziemi  Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

       Licealiści utrwalali wiedzę o skałach i minerałach budujących litosferę, a także zmierzyli się z trudnymi zadaniami dotyczącymi rozpoznawania genetycznych typów skał oraz wybranych skamieniałości. Podczas wizyty na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ uczniowie zwiedzili Muzeum Ziemi, zobaczyli wystawy skał, minerałów, meteorytów, a także zawitali w lapidarium.Przypomnijmy- nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, dlatego też licealiści mogą uczyć się od najlepszych i korzystać z wydziałowej bazy naukowo-dydaktycznej.

       Autor tekstu: mgr Justyna Przepadło

      • Nikola i Michelle przeszły do finałów...

      • Dzisiaj tj. 9 kwietnia odbyły się eliminacje corocznego konkursu piosenki pod hasłem "Jeśli potrafisz, pchaj się na afisz". Naszą szkołę prezentowały Michelle Bożentka oraz Nikola Kapuścińska z klasy 2A VIII LO. Konkurencja była bardzo duża, a poziom wykonawców bardzo wysoki. Obie dziewczyny przeszły do finałów, które odbędą się 12 kwietnia. Serdecznie im gratulujemy i trzymamy za nie kciuki!

       Autor tekstu: mgr inż. Jolanta Bednorz

      • Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Morzu Bałtyckim wkracza w fazę finałową

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu od wielu lat współpracuje z Katowickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Stacją Morską im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Efektem działań prowadzonych przez nauczycieli- członków Bytomskiego Koła Polskiego Towarzystwa Geograficznego jest kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim i Naukowa Konferencja "Morze Bałtyckie z naszej perspektywy".Miło nam poinformować, że tegoroczna odsłona proekologicznych działań jest objęta patronatami następujących instytucji i osób:

       • Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
       •  Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego
       • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
       • Prezydenta miasta Bytomia  - pana Damiana Bartyli.

       Powoli dobiega końca szkolny etap "konkursu bałtyckiego". Już w maju, jak każdego roku, będziemy gościć w murach Kennedy'ego naukowców oraz młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów - młodych specjalistów do spraw ochrony środowiska.Tymczasem nauczyciele koordynatorzy składają szczególne podziękowania osobom stale wspierającym działania proekologiczne w naszej szkole: Dyrektorowi ZSO Nr 5 w Bytomiu - mgr Alfredowi Kijowskiemu, dr hab. Adamowi Hibszerowi- Przewodniczącemu Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz pełnomocnikowi Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego do spraw współpracy ze szkołami oraz mgr Monice Selin i mgr Justynie Kąpie z "Błękitnej Szkoły" Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. 

      • Mamy brązowy medal w mistrzostwach Bytomia...

      • W dniu 20 marca nasze uczennice reprezentowały szkołę w finałach Mistrzostw Bytomia w Siatkówce Dziewcząt. Zajęły trzecie miejsce zdobywając puchar oraz brązowe medale. Gratulujemy.

       Skład drużyny: Nastula Martyna, Suchanowska Julia, Polaszek Emilia, Popczyńska Aleksandra, Michalak Karolina, Dymer Wiktoria, Hodor Paulina, Brząkała Julia, Szwarc Dominika, Ziętek Patrycja, Krasoń Karolina Opiekun drużyny: Piotr Pietrzak

       Wysoki awans naszych sportowców

       Uczniowie naszej szkoły zdobyli mistrzostwo Bytomia w Siatkówce Chłopców, następnie przechodząc zawody rejonowe awansowali do ćwierćfinałów wojewódzkich. Gratulujemy.

       Skład drużyny: Sommer Paweł, Kolenda Krzysztof, Daniel Damian, Nogaś  Piotr, Wołoszyn Aleksander, Pluciński Karol, Piotrowski Mateusz, Wilm Jakub, Gierzak Patryk.
       Opiekun drużyny: Piotr Pietrzak

       Nasze uczennice reprezentując szkołę w Mistrzostwach Bytomia w Tenisie Stołowym podobnie jak chłopcy najpierw zdobyły Mistrzostwo Bytomia, następnie pokonały mistrzynie Piekar Śląskich i również awansowały do ćwierćfinałów wojewódzkich. Gratulujemy.

       Skład drużyny tenisa stołowego: Suchanowska Julia, Popczyńska Aleksandra, Karpińska Julia

       Opiekun drużyny: Mirosław Gawęcki